Animowana postać Myszka Miki jest ikoną, która przypomina ludziom w każdym wieku o korzyściach płynących ze śmiechu, optymizmu i nadziei. Dzisiaj- 18 listopada obchodzimy wielkie święto. Ważne dla całej firmy Disney, wszystkich gwiazd disneyowskich, a także dla nas... widzów. Większość z Was pewnie domyśla się, że ta data to
URODZINY MYSZKI MIKI.
Warto zatem poznać całą historię tego bohatera, nieco powiedzieć o ciekawostkach, zobaczyć piękne zdjęcia i co najważniejsze przeżywać ten czas w radości, ciesząc się każdą chwilą. Nasz blog postanowił szczególnie uczcić ten dzień. Jak już zdążyliście zauważyć od wczoraj widnieje nowy nagłówek, który będzie widoczny przez cały tydzień. W te siedem dni szczególną uwagę zwracać będziemy właśnie na Mikiego i wszystko co z nim związane. Podejrzewam, że większość z Was kojarzy tą postać z wielu filmów, seriali, reklam, wydarzeń, zdjęć itp. Jednak, czy zastanawialiście się kiedyś jak ona powstała? W dzisiejszym poście będziecie mieli okazję zobaczyć i przeczytać informacje o tej fikcyjnej postaci od roku 1920., aż do dzisiaj.
Dokładnie 18 listopada 1928r. Myszka Miki po raz pierwszy pojawiła się w filmie animowanym pt."Parowiec Willie". Czy wiecie, że była to pierwsza udźwiękowiona kreskówka w historii kina? Jak się domyślacie obraz był czarno-biały, dlatego zdjęcia z Mikim pochodzące właśnie z tamtych lat są w tych kolorach. Owa ekranizacja nie była dość długa, bo trwała zaledwie 7:23 minuty. Mówi się, że "Parowiec Willie" jest źródłem sukcesu postaci Miki. Co więcej w filmie dialogi obejmowały tylko kilka słów. Większą rolę spełniała muzyka w postaci nietypowych dźwięków jak garnki czy zwierzęta. Reżyserem był oczywiście znany przez wszystkich Walt Disney. On również zajął się scenariuszem.
W tych latach nastąpiły dwa ważne wydarzenia dla Disneya i coraz to bardziej popularnej postaci- Myszka Miki. W 1930r. powstał pierwszy komiks z tym bohaterem i w tym samym roku został też wydany. Ponadto 5 lat później w 1935r. nagrano pierwszy, kolorowy (w żywych barwach) film z Mikim. Jego tytuł brzmiał "Koncert orkiestry dętej". Fabuła opowiadała między innymi o występie, który chcieli zorganizować Myszka Miki i grupa muzyczna. Problemem jednak był Kaczor Donald, który chciał wykonać solowy utwór na flecie.
Kolejne, chyba najważniejsze wydarzenie. W 1940r. Walt Disney odebrał Oscara za wybitny wkład w rozwój wykorzystania dźwięku oraz za unikatowe osiągnięcia twórców filmu w tworzeniu nowych form wizualizacji muzyki. Wszystko oczywiście tyczyło się filmu "Fantazja". Cała ekranizacja trwała 2 godziny. Ciekawostką na temat Walt Disney, jest to, że do 1946r. podkładał głos Mikiemu.
W 1954 kariera owej postaci nabiera coraz to większego tępa. Duży wpływ na to miał też wcześniej zdobyty Oscar. W tym roku Walt Disney otrzymuje kolejną nagrodę Emmy za serial Disneyland. Nazwa ta na pewno z czymś Was się kojarzy! Tak, z parkiem rozrywki stworzonym przez Disneya. Rok później, bo w 1955 w telewizji pojawia się serial "Klub Myszki Miki".
W tych latach postać jest coraz to bardziej zauważalna i znana. Miki pojawia się w wielu serialach. Występuje także w świątecznym, specjalnym odcinku Disneya, wraz z innymi bohaterami.
Trzecie równie bardzo, ale to bardzo ważne wydarzenie. W 1978r. jako pierwsza animowana postać, Miki otrzymuje swoją własną Hollywodzką gwiazdę w Alei Sław. Te pięcioramienne gwiazdy upamiętniają znane osobistości. Tą nagrodę otrzymują nie tylko osoby fizyczne, ale także zespoły muzyczne, postaci bajkowe, a nawet zwierzęta. Ja osobiście, gdybym miała przyjemność pojechać do Hollywood na pewno zrobiłabym sobie zdjęcie przy niej, jak inni ludzie. A Wy? :)
Dokładnie 18 kwietnia 1983r. swoją premierę miał serial pt. "Good morning, Mickey". Emitowany był na nowej stacji- Disney Channel, którą oglądamy do dziś. Owa telenowela składała się z 4 sezonów, w czym każdy z nich miał pod 80 odcinków. W tym samym roku w kinach można było też obejrzeć animowany film pt. "Opowieść Wigilijna Myszki Miki", który był adaptacją "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa produkcji The Walt Disney Company. Ekranizacja trwała 25 minut. W tych latach Miki pojawił się także wśród największych sław Hollywood w komedii pt. "Kto wrobił Królika Rogera". Główny bohater był wrobiony w morderstwo, w wyniku czego prosił o pomoc detektywa Eddiego Valianta.
16 listopada 1990r. odbyła się kinowa premiera filmu pt. "Książę i żebrak". Rok później, w 1991 ukazało się pierwsze czasopismo w Polsce o nazwie "Myszka Miki", wydane przez Egmont. Ten dwutygodnik zawierał w sobie komiksy z bohaterami takimi, jak Kaczor Donald czy Myszka Miki. Ich tłumaczeniem zajął się Mariusz Arno Jaworowski i Antoni Marianowicz. Na początku zawierały one tylko 32 strony, w później kiedy stały się bardziej popularne liczbę tą zwiększono do 48 kartek.
Dzisiaj Miki jest bardzo ważną i popularną Myszką znaną na całym świecie. Najczęściej możemy ją oglądać na kanele Disney Junior m.in w serialu "Klub przyjaciół Myszka Miki". Ponadto 22 listopada o 10:25 odbędzie się premiera pierwszego odcinka nowego programu pt. "Ruszaj z Mikim i przyjaciółmi". Co więcej Miki gości także na kanale Disney XD,w nowych odcinkach serialu "Miki w szortach".
Jak widzicie postać Mikiego jest już z nami od prawie 100 lat. Właśnie z nią kojarzy się nam cały Disney. Mam nadzieję, że jeszcze długo będziemy o niej mówić i ją wspominać. :)
Super post sto lat. ;)
OdpowiedzUsuńSuper wpis ;*
OdpowiedzUsuńMiki jest cudowna a historia bardzo ciekawa :)
Nie wdziałam że Miki ma własną gwiazdę O.O Gratyy <3